Zamów telefonicznie! Zadzwoń: (52) 379 14 19|biuro@studio-koliber.pl

Poligrafia

Strona główna/Poligrafia

Skala kolorów Pantone

Skala Pantone opracowana jest przez amerykańską firmę. Stosowanie farb ze skali pantone sprawia, że wznowienie pracy przez drukarnię gwarantuje ten sam odcień. Firmy bardzo często określaną kolorystykę firmową właśnie w skali pantone. Dzięki temu wydruk w różnych drukarniach będzie wyglądał tak samo.
Przykładowa skala pantone
pantone

Sitodruk

Druk sitowy, sitodruk, serigrafia – technika druku, w której formą drukową jest szablon nałożony na drobną siatkę tkaną, metalową lub wykonaną z włókien syntetycznych. Wykonanie odbitki polega na przetłaczaniu farby przez matrycę.

~źródło: Wikipedia.pl

Zalewka

Zalewka – metoda korygowania błędów pasowania powstających podczas druku. Jeśli dwa obiekty są drukowane na różnych zespołach maszyny drukarskiej i mają ściśle przylegać do siebie, wówczas istnieje niebezpieczeństwo, że na skutek błędów w pasowaniu pojawi się między nimi przestrzeń (np. będzie widoczny biały papier, na którym wykonywany jest druk). Aby temu zapobiec obiekty powiększa się o 0,3-1 punkt typograficzny. Powstaje wówczas wspólny obszar, co jest praktycznie niedostrzegalne dla oka.

Zalewki wykonuje się na etapie komputerowego przygotowania do druku. Jeśli obszar obiektu jest powiększany, wówczas mamy do czynienia z nadlewkami. Czasem wykonanie nadlewki byłoby ze szkodą dla szczegółów obiektu i wówczas wspólny obszar między obiektami tworzony jest kosztem pomniejszenia jednego z obiektów, a taki rodzaj zalewki nosi nazwę podlewki.

Zalewki stosuje się przeważnie w pracach kreskowych (rysunek, grafika, tekst) czyli w pracach niebędących reprodukcjami zdjęć. Spotkać je można w druku etykiet czy opakowań. Fleksografia i sitodruk jest bardziej podatny na błędy pasowania niż technika offsetowa. W tej drugiej technice naddrukowanie czarnym lub ciemnym obrysem winno być co najmniej jednopunktowe, a w przypadku słabo naciągniętych sit, niskiej klasy sprzętu do ich naświetlania czy niedostatecznej jakości formy kopiowej nawet 2-3 punktowe.

Źródło: Wikipedia

Plik bitmapowy

Pliki bitmapowe przeznaczone są do przechowywania obrazów czyli popularnych zdjęć. Ich rozmiar jest ściśle określony przez urządzenie które ten obraz stworzyło. Skalowanie tegorodzaju pliku będzie wpływało na utratę jakości.

Najpopularniejsze programy do obróbki zdjęć to Photoshop, Gimp